Sport si Sanatate

Top 5 finale UEFA Champions League din toate timpurile

Liga Campionilor UEFA (UCL) (numită Cupa Campionilor Europeni până în 1992) este o competiție fotbalistică europeană anuală inter-cluburi dedicată celor mai victorioase echipe din Europa. Ea reprezintă una dintre cele mai prestigioase trofee de cluburi în sport, alături de Copa Libertadores a Americii de Sud. Liga Campionilor nu trebuie confundată cu UEFA Europa League, al doilea cel mai important campionat pentru echipe de cluburi europene.

5. 18 mai 1960, Glasgow: Real Madrid – Eintracht Frankfurt 7-3

Di Stéfano 27′, 30′, 73′ , Puskás 45+1′, 56′ (pen.), 60′, 71′ – Kress 18′, Stein 72′, 75′

Real Madrid ajunge in finala eliminand in primul tur campioana statului luxemburg Jeunesse Esch cu scorul general de 12-2, in sferturile de finala Real-ul din Madrid trece de echipa franceza Nice cu un scor de 6-3 dupa ambele manse. In semifinala Real Madrid intalneste rivala din campionatul spaniol FC Barcelona, Real Madrid se califica dupa doua victorii cu 3-1 in ambele manse.

Eintracht Frankfurt ajunge in finala eliminand in primul tur campioana elevetiei BSC Young Boys cu scorul general de 5-2, in sferturile de finala Eintracht trece de echipa austriaca Wiener Sport-Club cu un scor de 3-2 dupa ambele manse. In semifinala Eintracht Frankfurt intalneste pe  Glasgow Rangers, Eintracht se califica dupa doua victorii cu 6-1 respectiv 6-3.

Vezi video

4. 18 mai 1994, Atena: AC Milan – FC Barcelona 4-0

Massaro 22′, 45+2′ , Savićević 47′, Desailly 58′

AC Milan ajunge in finala eliminand in primul tur echipa elvetiana FC Aarau cu scorul general de 1-0, in turul 2 trece de FC Copenhaga cu 7-0 dupa cele doua manse. In faza urmatoare AC Milan se afla in grupa B alaturi de FC Porto, Werder Bremen si Andrelecht, echipa italiana castiga aceasta grupa cu 8 puncte si se califica in semifinala unde intalneste echipa franceza AS Monaco pe care o depaseste cu un 3-0.

FC Barcelona ajunge in finala eliminand in primul tur echipa ucrainiana Dinamo Kiev cu scorul general de 5-4, in turul 2 trece de Austria Viena cu 5-1 dupa cele doua manse. In faza urmatoare FC Barcelona se afla in grupa A alaturi de AS Monaco, Spartak Moscova si Galatasaray, echipa spaniola castiga aceasta grupa cu 10 puncte si se califica in semifinala unde intalneste echipa portugheza FC Porto, castigand aceasta confruntarea cu scorul de 3-0.

Vezi video

3. 2 mai 1962, Amsterdam: Benfica Lisabona – Real Madrid 5-3

Águas 25′, Cavém 33′, Coluna 51′, Eusébio 64′ (pen.), 69′ – Puskás 18′, 23′, 39′

Benfica Lisabona ajunge in finala eliminand in primul tur pe Austira Viena cu scorul general de 6-2, in sferturile de finala Benfica trece de echipa germana FC Nürnberg cu un scor de 7-3 dupa ambele manse. In semifinala Benfica Lisabona intalneste pe Tottenham Hotspur, Benfica se califica dupa 4-3 scor dupa ambele manse.

Real Madrid ajunge in finala eliminand in primul tur campioana ungariei Vasas cu scorul general de 5-1, in turul urmator Real-ul elimina echipa daneza Boldklubben 1913 cu scorul de 12-0 dupa disputarea celor doua manse. In sferturile de finale Real Madrid intalneste pe Juventus Torino, dupa cele doua meciuri scorul general este de 1-1, se joaca un meci de baraj pe care Real Madrid il castiga cu 3-1. In semifinala Real Madrid trece de echipa belgiana Standard Liege cu 6-0 la general.

Vezi video

2. 26 mai 1999, Barcelona: Manchester United – Bayern Munchen 2-1

Sheringham 90+1′, Solskjær 90+3′ – Basler 6′

Manchester United ajunge in finala Champions League eliminand in turul doi preliminar pe ŁKS Łódź din Polonia cu scorul general de 2-0. In faza urmatoare Manchester cade in grupa D alaturi de Bayern Munchen, FC Barcelona si echipa daneza Brøndby IF, Manchester se califica terminand aceasta grupa pe locul 2 cu 10 puncte. In sferturile de finala Manchester United intalneste echipa italiana Inter Milan pe care o elimina cu scorul general de 3-1 urmand ca in semifinala a intalni alta echipa italiana si anume Juventus Torino, castigand si aceasta dubla mansa cu scorul de 4-3.

Bayern Munich ajunge in finala eliminand in turul doi preliminar pe FK Obilić cu scorul general de 5-1. In faza urmatoare Bayern Munich cade in grupa D alaturi de Manchester United, FC Barcelona si echipa daneza Brøndby IF, Bayern se califica terminand aceasta grupa pe locul 1 cu 11 puncte. In sferturile de finala Bayern intalneste pe FC Kaiserslautern pe care o elimina cu 6-0 la general, in semifinala Bayern intalneste pe Dinamo Kiev pe care o elimina cu 4-3 dupa ambele manse.

Cele doua finaliste din aceasta editie au avut doua meciuri intense si in grupa D, meciul de la Munchen terminandu-se cu scorul de 2-2 in timp ce returul de la Manchester 1-1.

Vezi video

1. 25 mai 2005, Istanbul: Liverpool – AC Milan 3-3 (3-2 dupa penaltiuri)

Maldini 1′, Crespo 39′, 44′ – Gerrard 54′, Šmicer 56′, Alonso 60′ ( Tomasson, Kaká – Hamann, Cissé, Šmicer)

Liverpool incepe acesta editie de Champions League din turul trei preliminar intalnind echipa austrica Grazer AK pe care o elimina cu scorul de 2-1. In faza grupelor  Liverpool cade in grupa A alaturi de AS Monaco, Olympiacos Piraeus si Deportivo de La Coruña, se califica de pe locul 2 cu 10 puncte. In optimile de finala Liverpool intalneste echipa germana Bayer Leverkusen pe care o elimina cu o doua victorii cu scorul de 3-1, in sferturile de finala Liverpool trece de Juventus Torino cu 2-1 si intalneste in semifinala pe Chelsea Londra pe care o elimina cu 1-0 scor general.

AC Milan incepe acesta editie direct din faza grupelor, unde este repartizata in grupa F impreuna cu FC Barcelona,Shakhtar Donetsk si Celtic, Milan castiga aceasta grupa cu 13 puncte si se califica in optimi unde trece de Manchester United cu scorul general de 2-0. In sferturi de finala Milan elimina rivala locala Inter cu scorul de 5-0 si se califica in semifinala pe care o castiga dupa 3-3 la general contra echipei olandeze PSV Eindhoven datorita golurilor marcate mai multe in deplasare.